Relacja – Zdolni z Pomorza – 16.12.2017 | PJATK w Gdańsku

Relacja – Zdolni z Pomorza – 16.12.2017

20.12.2017, 16:00

zdolni

16 grudnia 2017 r. w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku w ramach spotkania akademickiego uczyliśmy się technologii umożliwiających Poszukiwanie strategii wygrywających w języku Scala.

Uczestnikami spotkania byli głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie rozpoczęło się wykładem na temat programowania w języku Scala oraz biblioteki Akka. Uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób powoływać do życia Aktorów, z których każdy posiadał indywidualną cechę – liczbę pierwszą.

Zestaw takich  komunikujących się Aktorów, zorganizowanych hierarchicznie, był następnie w ramach zajęć laboratoryjnych rozwijany przez uczniów.

Celem było skłonienie Aktorów do wykonania pewnej pracy. Zadania dotyczyły między innymi:

• opracowania protokołu rozkładającego liczbę na czynniki pierwsze
  • opracowania protokołu odpowiadającego czy podana liczba jest liczbą pierwszą
  • opracowania protokołu współpracy weryfikującego prawdziwość hipotezy Goldbacha dla podanej liczby, to jest sprawdzenia czy podana liczba parzysta jest sumą dwóch liczb pierwszych.

Uczniowie na ogół byli w stanie poradzić sobie z dwoma pierwszymi zadaniami.

Jeden z nich poradził sobie również z trzecim.
Cieszymy się, że zaproponowana przez nas tematyka zainteresowała uczniów, co można było zaobserwować w trakcie ich intensywnej pracy podczas warsztatów.

Kolejnym etapem prac będzie zaprzęgnięcie poznanych technologii do wykorzystania w zadaniach z obszaru sztucznej inteligencji, to jest poszukiwania strategii wygrywających w grach wieloosobowych. Tego rodzaju problemy będziemy rozwiązywać na zajęciach Warsztatów Tematycznych.

IMG_2714IMG_2740IMG_2707

• © 2018 PJATK - Wydział Informatyki i Wydział Sztuki Nowych Mediów :: ul. Brzegi 55, tel. 0-58 683 59 75 :: współpraca: bank zdjęć Pixmac.pl