Technologia podobieństwa wizualnego | PJATK w Gdańsku

Technologia podobieństwa wizualnego

17.01.2011, 15:17

Nasz partner graficzny – bank zdjęć Pixmac.pl wprowadził niedawno rewolucyjną na rynku microstockowym nowinkę techniczną – implementację algorytmu Podobieństwa Wizualnego. Pixmac, we współpracy z firmą Ximilar, opracował i zoptymalizował narzędzie Podobieństwo Wizualne, aby umożliwić w szybki, prosty i intuicyjny sposób wyszukiwanie zdjęć pośród milionów dostępnych obrazów. Wyszukiwanie odbywa się przy użyciu takich atrybutów jak kompozycja, kształt, kolor, faktura czy obiekty. Dzięki metodzie Podobieństwo, możliwe jest przeszukiwanie kolekcji obrazów serwisu (liczy ona wiele milionów ilustracji), by znaleźć idealne zdjęcie w ciągu sekund – nawet jeśli nie jest ono opisane typowymi tagami. Co więcej, można również automatycznie znajdować podobne (w sensie graficznym) ilustracje, co znacząco ułatwia korzystanie z multimedialnych baz danych.

Dzięki tego typu algorytmom wszyscy, którzy potrzebują legalnych, licencjonowanych obrazów (typowy klienci agencji stockowej to desingerzy, agencje kreatywne, uniwersytety, wydawcy, agencje reklamowe i marketingowe), a nie chcą marnować czasu na niekończące się wyszukiwania słów kluczowych, mogą używać Podobieństwa Wizualego, aby w ciągu kilku chwil znaleźć dokładnie to, czego szukają.

Więcej informacji na stronach bank zdjęć Pixmac.pl.