Wernisaż i Wystawa FotografiiL. Żurek, T. Sobieraj19 lipca 2013 | PJATK w Gdańsku

Wernisaż i Wystawa FotografiiL. Żurek, T. Sobieraj19 lipca 2013

17.07.2013, 10:01

leszek żurekSzanowni Państwo,

jest nam niezwykle miło zaprosić na wydarzenie ekspozycyjne, którego jednym z autorów  jest pracownik Wydziału Sztuki Nowych Mediów, Leszek Żurek.

Wystawa przygotowana przez Krzysztofa Jureckiego ma przede wszystkim unaocznić interesujący problem, który należy do kategorii powidoku oraz techniki i estetyki montażu. Interesujące dla kuratora jest również to, że dwóch artystów w tym samym czasie w Polsce niezależnie od siebie wykonywało bardzo zbliżone pod względem formalnym prace. Dlaczego? Odpowiedzi należy szukać w tekście do katalogu, w którym Jurecki zastanawia się także nad tym problemem artystyczno-psychologicznym.
Leszek Żurek już w cyklu Moje ogrody (2004) wykorzystywał nakładanie negatywów o symbolicznym znaczeniu odwołującym się do atmosfery dzieciństwa. W Po-widokach (2011), z jednej strony świadomie sięga do koncepcji Władysława Strzemińskiego, ale z drugiej cykl ten jest przede wszystkim przedstawieniem miejsc ważnych, a nawet archetypowych naznaczonych melancholijnym znamieniem i przemijalnością. Koncepcja powidoku ma duże możliwości rozwoju w fotografii, o czym zaświadczają prace Żurka, Sobieraja czy pokazywane kilka lat wcześniej w Galerii Wozownia prace Grzegorza Zygiera.

Ekspozycja jest też refleksją na temat przekroczenia granic konwencjonalnej fotografii, na rzecz poszukiwania jej alternatywnych wobec obrazu cyfrowego rozwiązań i przede wszystkim odnalezienia jej poetyckiej wyobraźni, która w przypadku Sobieraja i Żurka jest najważniejsza.

Zapraszamy do Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu na wystawę fotografii
Tomasz Sobieraj, Leszek Żurek  Powidoki / Obiekty banalne
Kurator: Krzysztof Jurecki
Wernisaż wystawy w piątek, 19 lipca o godz. 18; wystawa czynna do 25 sierpnia.