Wystawa Ars Regia – Symbolika Masońska. 16-30.11.2013Nowe: FOTORELACJA | PJATK w Gdańsku

Wystawa Ars Regia – Symbolika Masońska. 16-30.11.2013Nowe: FOTORELACJA

15.11.2013, 16:00

arsSzanowni Państwo,

Wydział Sztuki Nowych Mediów serdecznie zaprasza na wystawę Ars Regia, której tematem przewodnim są współczesne interpretacje symboliki wolnomularskiej. Tym razem ekspozycja będzie prezentowana w salach sopockiej Zatoki Sztuki (która jest współorganizatorem wydarzenia) – przy ul. Mamuszki 14 (ok. 250 m od mola).

Fragment katalogu wystawy:

“Temat masonów i masonerii od wieków przyciąga uwagę. Kim byli? Kim są? Czy ich celem jest rzeczywiście poszukiwanie filozoficznej doskonałości? O czym mówią ich dziwne, wieloznaczne symbole? No właśnie – symbole. Choćby te najbardziej znane – Cyrkiel, Kielnia i Węgielnica – utrwalone choćby na kartach powieści Dana Browna. Ale było ich znacznie więcej. Dziś współcześni twórcy z Polski i z Litwy próbują dokonać artystycznej interpretacji języka masońskich znaków. Ich dzieło przypomina próbę ożywienia starożytnego języka, którego tajemnice nikną w mrokach pradziejów.”

Wystawa ma charakter zbiorowy – zaprezentowane zostaną prace sześciu Twórców. Są nimi Anna Maria Bauer, Linas Domarackas, Andrzej Jurkiewicz, Andrzej Masianis, Wojciech Mościbrodzki i Gabriela Patrycy.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 23 listopada o godzinie 18:00. Towarzyszyć mu będzie prelekcja Gościa Specjalnego – wiceprezesa Instytutu Sztuki Królewskiej, który wprowadzi nas w historię masonerii w Polsce i na świecie a także przedstawi pewne aspekty stosowanej przez nich symboliki.

Zapraszamy!

Więcej informacji o wydarzeniu można też odnaleźć na oficjalnym profilu wystawy (zachęcamy do polubienia :-)):

A oto kilka wybranych prac i zdjęć:

06.small 09.small 10.small 01.small_klasztor

_ouroboros

_Tryptyk z odznakami w _W drodze do swiatyni