Wystawa Beaty Cedrzyńskiej / ZDERZENIA, galeria PIONOVA, Gdańsk, 9.05.2015 | PJATK w Gdańsku

Wystawa Beaty Cedrzyńskiej / ZDERZENIA, galeria PIONOVA, Gdańsk, 9.05.2015

30.04.2015, 11:33

Beata

Serdecznie zapraszam wykładowców, pracowników i studentów PJATK na wernisaż wystawy malarstwa : Beata Cedrzyńska / ZDERZENIA.

Uroczystość odbędzie się w piątek, 09.05 2015 r. o godz.19.00 w w Galerii Sztuki Współczesnej PIONOVA
Gdańsk – Stare Miasto, ul. Olejarna 2

Wystawie towarzyszy wydanie katalogu dofinansowanego przez PJATK.

Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk

logo miasta pom

dr Beata Cedrzyńska
Opieram się na wietrze – BEATA CEDRZYŃSKA
( fragment tekstu z katalogu” Zderzenia”)
Obrazy Beaty Cedrzyńskiej postrzegam jako nowe Kosmogonie, które nie dają pewności, że istotnie istnieją. Schłodzenie gam malarskich, niekiedy prawie radykalne, ma w sobie coś z procesów metaforyzowania przemijania i śmierci. W kontekście wskazywanego przez Freuda pojęcia „niesamowitości” jak i traum wynikających z (niemożności) obycia z żniwem wojen i terroru, Radosław Muniak pisał: „Badanie i konfrontowanie tragicznej przeszłości polega na pewnego rodzaju egzorcyzmach, których istota pozostanie dla nas zawsze niepojęta”.

Zmniejszenie dystansu do płócien artystki powoduje utratę ostrości wizerunków. Przeżywamy stan niepewności, czym jest to z czym obcujemy. Formy, które wcześniej wydawały się niemal fizycznie określone, teraz jak mgła cofają się, rozpraszają, są niepochwytne, co więcej iluminują na nas łuny barwne, stoimy wobec nich jak wobec „pożaru” zachodu słońca, czy chłodu poranka, w miejscu nieokreślonym i nieznanym…

Jerzy Kamrowski o Jej Obrazach notował „Długie trwanie, zamrażając kolejny, wybrany kadr, manipuluje kategorią czasu, próbuje go wstrzymać, rozciągając chwilę w nieskończoność, aż do zarejestrowania echa…”.
dr Dorota Grubba-Thiede