“Solidarni z Japonią” pod patronatem Prezydenta RPB. Komorowskiego | PJATK w Gdańsku

“Solidarni z Japonią” pod patronatem Prezydenta RPB. Komorowskiego

08.04.2011, 20:01

Wszyscy pamiętamy niedawną tragedię Japonii i utrzymujące się do dziś skutki niszczycielskiego tsunami. Kraj Kwitnącej Wiśni nadal potrzebuje pomocy i wsparcia. Z inicjatywy programu Trzeciego Polskiego Radia powstał album „Solidarni z Japonią” z utworami Fryderyka Chopina (tak kochanego i szanowanego w Japonii).

Wydanie i sprzedaż płyty (kosztuje ona symboliczne 19.99 PLN) ma pomóc japońskim dzieciom, które ucierpiały podczas trzęsienia ziemi i fali tsunami w marcu 2011 roku.

Na hasło „Pomoc dla japońskich dzieci” odpowiedzieli znani i cenieni polscy artyści: Rafał Blechacz, Adam Harasiewicz, Barbara Hesse-Bukowska, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak i Krystian Zimerman. Pianiści przekazali na wspólną płytę własne nagrania muzyki Fryderyka Chopina dokonane w różnych latach, rezygnując z przysługujących im praw wykonawczych i honorariów. Całkowity dochód z płyty zostanie przeznaczony na pomoc dla Japonii.

W akcję włączyła się Polska Akcja Humanitarna Janiny Ochojskiej.

Patronat honorowy nad albumem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski.