BEATA CEDRZYŃSKA – CIAŁO I SACRUM. Fragmentaryzacja – Wystawa | PJATK w Gdańsku

BEATA CEDRZYŃSKA – CIAŁO I SACRUM. Fragmentaryzacja – Wystawa

06.12.2019, 13:54

Wystawa w GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ we Włocławku  BEATA CEDRZYŃSKA – CIAŁO I SACRUM. Fragmentaryzacja

wernisaż 13.12.2019 (piątek) godz. 18.00
wystawa czynna do 06.01.2020

GSW, 87-800 Włocławek, ul. Miedziana 2/4

Jednym z podstawowych sensów sztuki jest przyoblekanie w materię tego, co niematerialne.
Sztuka zawsze stanowiła – według mnie – alternatywę dla otaczającej rzeczywistości i podobnie jak religia, jest próbą projekcji tego, czego sens jest nieuchwytny i czego tak naprawdę nigdy do końca poznać się nie da, a co stanowi kwintesencję i sedno człowieczeństwa.
Prace stanowią próbę ustosunkowania się do metafizycznych dylematów jednostki, formalnie przechodząc od obrazowania wynikającego z obserwacji natury do przekazywania stanu wewnętrznego bohatera i wypowiedzi o wartościach ogólnych.

Wartościach zawsze skupionych na człowieku, w ujęciu jednostkowym. Pokazującym go wyizolowanego, zawieszonego w nieokreślonym i zastygłym czasie, pokazanego bez znamion odnoszących się do współczesności, wyobrażonego w otoczeniu na wpół logicznym, a na wpół symbolicznym, które wchodzi z nim w różne relacje. Wyobcowanego, osadzonego pomiędzy światem realnym i nierealnym, pozostającego zawsze sam ze sobą w nieznanej i nierzeczywistej przestrzeni, w której nie obowiązuje prawo ciążenia i które wymyka się logice fizycznej. Zatrzymanego w jakimś w zastygłym geście, ruchu zmierzającym w nieokreślonym kierunku, w poczuciu odosobnienia, zagubienia i wobec dręczących go dylematów.

/Beata Cedrzyńska/

Wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku będzie towarzyszyć publikacja monograficzna: BEATA CEDRZYŃSKA – „CIAŁO I SACRUM. Retrospektywa”, wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2018, ISBN 978-83-8127-154-7, recenzent: prof. Maciej Świeszewski, teksty: Jolanta Ciesielska, Jarosław Denisiuk. Publikacja związana jest z przypadającym w 2019 roku jubileuszem 20-lecia działalności artystycznej i była prezentowana podczas wystaw indywidualnych w takich galeriach jak: Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, Galeria Sztuki Współczesnej  Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Biuro Wystaw Artystycznych w Pile.

• © 2020 PJATK - Wydział Informatyki i Wydział Sztuki Nowych Mediów :: ul. Brzegi 55, tel. 0-58 683 59 75 :: współpraca: bank zdjęć Pixmac.pl