Beata Cedrzyńska / ZDERZENIA / Galeria ZPAP “Na Piętrze” / Łódż | PJATK w Gdańsku

Beata Cedrzyńska / ZDERZENIA / Galeria ZPAP “Na Piętrze” / Łódż

11.08.2015, 12:02

ikona
.
Wystawa Beaty Cedrzyńskiej “ZDERZENIA” będzie prezentowana w terminie 12.08 – 27.08.2015 r. w Galerii ZPAP “Na Pięrze”, ul. Piotrkowska 86, Łódż.
Wernisaż wydarzenia będzie miał miejsce 12.08.2015 r. o godz. 18.00
 .
Tekst z katalogu towarzyszącego wystawie:

Opieram się na wietrze – BEATA CEDRZYŃSKA

( fragment tekstu z katalogu” Zderzenia”)

Obrazy Beaty Cedrzyńskiej postrzegam jako nowe Kosmogonie, które nie dają pewności,                             że istotnie istnieją. Schłodzenie gam malarskich, niekiedy prawie radykalne, ma w sobie coś z procesów metaforyzowania przemijania i śmierci. W kontekście wskazywanego przez Freuda pojęcia „niesamowitości” jak i traum wynikających z (niemożności) obycia z żniwem wojen i terroru, Radosław Muniak pisał: „Badanie i konfrontowanie tragicznej przeszłości polega na pewnego rodzaju egzorcyzmach, których istota pozostanie dla nas zawsze niepojęta”. Zmniejszenie dystansu do płócien artystki powoduje utratę ostrości wizerunków.                                                                                                           Przeżywamy stan niepewności, czym jest to z czym obcujemy. Formy, które wcześniej wydawały się niemal fizycznie określone, teraz jak mgła cofają się, rozpraszają, są niepochwytne, co więcej iluminują na nas łuny barwne, stoimy wobec nich jak wobec „pożaru” zachodu słońca, czy chłodu poranka,               w miejscu nieokreślonym i nieznanym…                                                                                                                Jerzy Kamrowski o Jej Obrazach notował „Długie trwanie, zamrażając kolejny, wybrany kadr, manipuluje kategorią czasu, próbuje go wstrzymać, rozciągając chwilę w nieskończoność,                  aż do zarejestrowania echa…”.

dr Dorota Grubba-Thiede

IV 2015