Czy wiesz, że…Legiony Polskie mogły powstać w Japonii? | PJATK w Gdańsku

Czy wiesz, że…Legiony Polskie mogły powstać w Japonii?

04.05.2010, 10:02

Józef PiłsudskiW 1904 roku Józef Piłsudski, późniejszy Naczelnik Państwa bardzo poważnie zastanawiał się nad utworzeniem polskich Legionów… w Japonii. Działo się tak dlatego, że chyląca się ku upadkowi i zmagająca się z rewolucją carska Rosja była przez Piłsudskiego uważana za największą przeszkodę w przywróceniu niepodległej Polski. Japonia, prowadząca właśnie wojnę z Moskwą, była naturalnym wyborem. Tokio także było żywo zainteresowane współpracą – każde zamieszanie na tyłach frontu byłoby bardzo na rękę japońskim dowódcom.

W 1904 roku Piłsudski zdecydował się na podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. Stronę japońską w bezpośrednich rozmowach reprezentował generał Jun Muratu. Początkowo wydawało się, że Japonia zgodzi się na utworzenie polskiej jednostki (warto pamiętać, że byłby to fakt niezwykle symboliczny, bowiem od ponad wieku nie istniały żadne oficjalne polskie oddziały militarne). Jej szeregi mieli tworzyć ochotnicy – Polacy rozproszeni po całym swiecie oraz uciekinierzy z armii carskiej. Ostatecznie jednak do utworzenia Legionu nie doszło, miedzy innymi na skutek działań Romana Dmowskiego, skłaniającego się ku legalistycznej polityce współpracy z Rosją przeciw Niemcom. Japonia przekazała jednak Piłsudskiemu poważne środki finansowe, za które kupiono broń i amunicję. Zasiliły one magazyny PPS, a następnie – Polskiej Organizacji Wojskowej, która w latach 1914-1918 wydatnie przyczyniła się do odzyskania niepodległości.

Józef Piłsudski po latach wspominał japońskich gospodarzy z wielkim szacunkiem. Uznanie wzbudzała w nim ich duma i honor, a także bezprzykładne oddanie dla państwa. Jedyne, czego Marszałek nie mógł polubić, to dziwny zwyczaj jedzenia surowej ryby…