Majdan. Rewolucja godności. Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem. 15 i 19 październik 2014 | PJATK w Gdańsku

13.10.2014, 14:36

ecs

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na pokaz niezwykle interesującego filmu Siergieja Łoźnicy, poświęconego tworzącej się na naszych oczach historii. Siergiej Łoźnica towarzyszy z kamerą kijowskiemu buntowi na Majdanie od pierwszych dni aż do obalenia dyktatury prezydenta Wiktora Janukowycza – od pokojowego protestu po Apel Poległych. To film autorski, minimalistyczny w formie, pozbawiony komentarza, przemówień polityków, zbędnej symboliki i metaforyki.
– Są momenty, kiedy znajduję się pod wrażeniem czegoś, co żyje we mnie bardzo długo. To wrażenie, które nie daje
mi spokoju i potrzebuje konkretnej formy realizacji. Wtedy powstaje film – mówił Siergiej Łoźnica dla portalu stopklatka.pl.

Warto dodać, że film “Majdan. Rewolucja godności” jest określany mianem obrazu o „narodzinach narodu”. Swoją światową premierę miał na słynnym Festiwalu w Cannses.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem - scenarzystą, autorem zdjęć i producentem filmowym. Siergiej Łoźnica ma 50 lat. Urodził się w ZSRR, w Baranowiczach na dzisiejszej Białorusi, wychował w Kijowie. Jest inżynierem – kształcił się na politechnice w Kijowie, przez kilka lat pracował w instytucie cybernetyki. Przygodę z filmem rozpoczął w 1991 roku, podejmując w Moskwie studia w Rosyjskim Instytucie Kinematografii.

Jego filmy dokumentalne i fabularne zdobywają liczne laury na międzynarodowych festiwalach filmowych.
Zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku:

5.10.2014 | środa | godz. 18.00
19.10.2014 | niedziela | godz. 15.00