Ocenzurowana politycznie w Elblągu wystawa trafi wkrótce do PJWSTK! | PJATK w Gdańsku

Ocenzurowana politycznie w Elblągu wystawa trafi wkrótce do PJWSTK!

12.06.2014, 20:34

elbing

Szanowni Państwo,

z wielką przyjemnością informujemy, że już niedługo Wydział Sztuki Nowych Mediów będzie gościł w swoich progach projekt artystyczny “Podróż” – dzieło dwóch młodych artystek – Liliany Piskorskiej i Martyny Tokarskiej. Jest to fotograficzny i filmowy zapis wspólnej podróży przez Polskę, w której obie dziewczyny w strojach ślubnych przenoszą swoją relację (prywatnie są parą) – na nowy poziom. Jak same o sobie piszą – łączy je nie tylko zwykłe życie, ale i sztuka.

podroz

Wystawa stała się ostatnio głośna – bowiem została obiektem politycznej nagonki. Po zaledwie kilku dniach ekspozycji, prezydent miasta Elbląga zadecydował o usunięciu jej z galerii. W PJWSTK uważamy, że tego typu cenzura w odniesieniu do dzieł artystycznych jest niedopuszczalna i że narusza ona gwarantowane konstytucją prawo wolności wypowiedzi artystycznej. Dlatego postanowiliśmy zaprosić artystki do wizyty w naszej Uczelni i do zaprezentowania swojej twórczości.

Nasze zaproszenie zostało przyjęte – już niedługo będziemy mogli poinformować o terminie wernisażu :-) Prawdopodobnie wystawie będzie towarzyszył panel dyskusyjny poświęcony zagadnieniom równości, przeciwdziałania nienawiści i dyskryminacji oraz problematyce związków partnerskich.

elbing2

fot. Agata Kubis

A oto dwa słowa o samym projekcie, od samych Autorek:

PODRÓŻ – Akcja artystyczna, która odbyła się w dniach 26.08. – 10.09.2013 w ośmiu miastach Polski. Dwutygodniowa podróż pary artystek będących ze sobą w związku, które postanowiły przenieść swoje wzajemne relacje na jeszcze inny poziom – nie tylko wspólnego życia, ale i sztuki.

Bawimy się stereotypem bieli ślubnej & sukienki & najważniejszego dnia w życiu każdej dziewczynki. Bawimy się samym słowem utopijność – bo wiele myśli i poglądów, które uważane były kiedyś za utopijne (jak chociażby brak segregacji rasowej czy równouprawnienie płciowe), przestały nimi być dzięki rozpoczynanemu oddolnie aktywizmowi. Gramy ze słowem utopijność, bo choć występujemy w rolach panien sprzed ołtarza to zgoda (ustawodawcza i społeczna) na występowanie w tej roli nie jest nam potrzebna by być razem, by kochać się, szanować i uprawiać świetny seks.

W tym kontekście naszą „projektowaną fantazją sztuki” nie jest nawet ten ślubny akt, ale wzajemne czerpanie z siebie, uzupełnianie się i wspólna odwaga rezygnacji z tak wygodnej i bezpiecznej anonimowości. Dlatego chcemy mówić nie tylko o problemach, nie tylko o zmianach, które potrzebne są w naszym społeczeństwie, ale chcemy mówić o miłości, o symbiozie, o byciu razem pełnym afirmacji i akceptacji.

Polecamy także stronę www i profil Facebook projektu:

Strona projektu: http://projektpodroz2013.wordpress.com

Profil fb: www.facebook.com/projektpodroz?ref=hl