Unikalny koncert dla PJWSTK Naomi Utamakura sob. 27.11.2010 14:30 | PJATK w Gdańsku

Unikalny koncert dla PJWSTK Naomi Utamakura sob. 27.11.2010 14:30

Szanowni Studenci,

PJWSTK w Gdańsku zaprasza na unikalny występ japońskiej śpiewaczki, pani Naomi Utakamury. Występ ma charakter zamknięty, wyłącznie dla studentów i pracowników PJWSTK. Jesteśmy niezwykle wdzięczni, że pani Utakamura zechciała odwiedzić naszą szkołę podczas swojej europejskiej trasy koncertowej. Jest to niezwykła gratka dla wszystkich miłośników Japonii i dobrej muzyki. ZAPRASZAMY!

Koncert odbędzie się w sobotę (27.11.2010), w godzinach 14:30-15:30 w Auli (PJWSTK Gdańsk).

Wstęp wolny (wyłącznie dla studentów PJWSTK).

Widowisko, które zaprezentuje Naomi Utamakura to spektakl muzyczny, będący połączeniem muzyki, słowa i obrazu. Spektakl zbudowany jest z szeregu utworów literackich pochodzących z dawnych kronik japońskich, których treść w poruszający sposób wykonywana jest przez Utamakurę do współczesnej muzyki. Wrażliwość i talent artystki pozwolą poczuć istotę japońskiego ducha zapisaną w brzmieniu dawnych tekstów.

Naomi Utamakura – urodzona w 1962 roku w Ōsace; w 1985 roku ukończyła Akademię Sztuki w Ōsace (Ōsaka Geijutsu Daigaku) na wydziale Wychowania Muzycznego. Po ukończeniu akademii przez 10 lat zajmowała się organizacją  koncertów oraz występowała zarówno w charakterze wokalistki jak i producenta. W 1992 roku w celu szerzenia sztuki założyła własną firmę (Utamakura Kabushikigaisha), dzięki której do dziś współpracuje z artystami zajmującymi się rożnymi dziedzinami sztuki.

. „Słowa kryją w sobie ogromną siłę” – po latach studiowania poezji starojapońskiej, z której jej zdaniem wywodzi się istota japońskości, od 1997 roku zaczęła wydawać serię  płyt pt.  „Miyabi’uta- ongaku ni tsuzuru Manyōshū” („Pieśni Miyabi – wiersze zaklęte w muzykę”), w której japońska poezja łączy się z zachodnią muzyką. Utamakura jest pierwszą współczesną artystką, która dzięki muzyce tchnęła nowe życie w utwory ze zbioru „Dziesięć tysięcy liści”. Przed siedmioma laty wykorzystując obraz i dźwięk stworzyła nowy rodzaj scenicznego spektaklu „Waka geki – waka to eizō de kataru rekishi monogatari’ (Spektakl waka – opowieść historyczna przedstawiana pieśnią i obrazem”), który prezentowała w Japonii, ale i poza jej granicami. Jej europejskie występy zebrały pozytywne recenzje, w których można było wyczytać m.in., że dzięki nim, „można było poczuć istotę japońskiego ducha”.