Wehikuł czasu, czyli powrót do przeszłości | PJATK w Gdańsku

Wehikuł czasu, czyli powrót do przeszłości

11.04.2010, 12:20

Jak to było, w tej zamierzchłej przeszłości, gdy sieć WWW dopiero powstawała? Jak wyglądały witryny w czasach, gdy standard JPEG dopiero powstawał, a najpopularniejszą przeglądarką były NCSA Mosaic i Netscape Navigator? Czy można się przenieść w czasie? Okazuje się, że tak – i wcale nie potrzeba do tego wellsowskiego wehikułu czasu.

Strona WebArchive (www.webarchive.org) gromadzi “historyczne zrzuty” stron WWW. Dzięki niej dowiemy się na przykład, że w listopadzie 1998 pod adresem google.com pokazywał się napis “Welcome to Google Search Engine Prototype. Might-work-some-of-the-time-prototype that is much more up to date.”. Kilka dni później, w grudniu, pokazała się graficzna wersja najbardziej znanej wyszukiwarki. Była… no cóż, dość “surowa” :-)

Uroczo wyglądają też:

Warto też sprawdzać na własną rękę inne adresy i na chwilę przenieść się do końca lat 90-tych, poczuć te “oldschoolowe klimaty”. Webowy Wehikuł Czasu dostępny jest pod adresem: http://web.archive.org/collections/web.html