Wolność w Sztuce. Czy można ograniczać swobodę twórców – dyskusja. | PJATK w Gdańsku

Wolność w Sztuce. Czy można ograniczać swobodę twórców – dyskusja.

30.07.2015, 10:01

artCzy należy chronić ekspresję artystyczną od jakiejkolwiek cenzury? Jaka jest różnica między wolnością słowa a wolnością artystyczną? Jak pogodzić prawo do prowokacji z nakazem szacunku dla przekonań innych ludzi?

To bardzo ważne i potrzebne pytania. Próby odpowiedzi na nie próbowano poszukać podczas niezwykle ciekawej debaty, w której wzięli udział:

• Jarosław Kuisz (redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”),
  • Agnieszka Holland (reżyser filmowa i teatralna),
  • Ewa Łętowska (sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego).
  • Tomasz Dostatni OP (dominikanin, duszpasterz inteligencji)
  • Rashad Ali (dyrektor CENTRI, organizacji zajmującej się doradztwem w kwestiach związanych z działalnością antyekstremistyczną)
  • Marta De Zuniga (politolożka, komentatorka polityczna z Instytutu Nauk Politycznych UW)

Ważny głos w obronie swobody i wolności artystycznej padł z ust prof. Ewy Łętowskiej, polskiej prawniczki i pierwszej Rzeczniczki Praw Obywatelskich.

ewa

Podobne zaniepokojenie dotyczące praw ekspresji twórczej wyraziła także Agnieszka Holland:

holland

Zapraszamy do prześledzenia całej dyskusji, można ją znaleźć pod adresem strony Kultura Liberalna.

A jakie jest Wasz zdanie na ten temat?