Wystawa Beata Cedrzyńska – CIAŁO I SACRUM | PJATK w Gdańsku

Adres: ul. Szpitalna 34, 32-300 Olkusz

Wernisaż: 14.06.2019 (piątek) godz. 18.00
Wystawa czynna do 02.07.2019

Jednym z podstawowych sensów sztuki jest przyoblekanie w materię tego, co niematerialne.
Sztuka zawsze stanowiła – według mnie – alternatywę dla otaczającej rzeczywistości i podobnie jak religia, jest próbą projekcji tego, czego sens jest nieuchwytny i czego tak naprawdę nigdy do końca poznać się nie da, a co stanowi kwintesencję i sedno człowieczeństwa.
Prace stanowią próbę ustosunkowania się do metafizycznych dylematów jednostki, formalnie przechodząc od obrazowania wynikającego z obserwacji natury do przekazywania stanu wewnętrznego bohatera i wypowiedzi o wartościach ogólnych.

Wartościach zawsze skupionych na człowieku, w ujęciu jednostkowym. Pokazującym go wyizolowanego, zawieszonego w nieokreślonym i zastygłym czasie, pokazanego bez znamion odnoszących się do współczesności, wyobrażonego w otoczeniu na wpół logicznym, a na wpół symbolicznym, które wchodzi z nim w różne relacje. Wyobcowanego, osadzonego pomiędzy światem realnym i nierealnym, pozostającego zawsze sam ze sobą w nieznanej i nierzeczywistej przestrzeni, w której nie obowiązuje prawo ciążenia i które wymyka się logice fizycznej. Zatrzymanego w jakimś w zastygłym geście, ruchu zmierzającym w nieokreślonym kierunku, w poczuciu odosobnienia, zagubienia i wobec dręczących go dylematów.

Beata Cedrzyńska

Wystawie w Galerii BWA w Olkuszu będzie towarzyszyć publikacja monograficzna:

BEATA CEDRZYŃSKA – „CIAŁO I SACRUM. Retrospektywa, wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2018, ISBN 978-83-8127-154-7, recenzent: prof. Maciej Świeszewski,    teksty: Jolanta Ciesielska, Jarosław Denisiuk. Publikacja związana jest z przypadającym w 2019 roku jubileuszem 20-lecia działalności artystycznej i będzie prezentowana podczas wystaw indywidualnych w takich galeriach jak: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Biuro Wystaw Artystycznych w Pile, Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku.

BIOGRAFIA:

Urodzona w Gdańsku. Dyplom uzyskała na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku. Promotorem dyplomu była prof. Teresa Miszkin. Pracowała na ASP w Gdańsku w latach 2002-2012. Uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzi-nie sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję prodziekana Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, gdzie zatrudniona jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

Autorka około stu dwudziestu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace prezentowały między innymi takie muzea i galerie jak: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Galeria Sztuki w Legnicy, Galeria Kaas w Innsbrucku, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Akademia Sztuk  Pięknych w Gdańsku, Galeria Sandhofer w Innsbrucku i Salzburgu, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Galeria Brotzinger Art w Pforzheim, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Galeria Refektarz w Kartuzach, Galeria Test w Warszawie, Galeria pod Plafonem we Wrocławiu, Galeria ZPAP w Łodzi, Galeria ZPAP w Szczecinie, MBWA w  Lesznie, BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, BWA w Bielsko-Białej, BWA w Bydgoszczy, BWA w Rzeszowie, BWA w Wałbrzychu, BWA w Tarnowie oraz BWA w Szczecinie.

Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów, między innymi: Grand Prix – Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nagrody kwartalnika “Format” 10. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych “Promocje 99“, wyróżnienia honorowego I Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych ,,Zdarzenia” 2000, Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni – Grand Prix VI Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2011, wyróżnienia honorowego IV Międzynarodowego Biennale Obrazu ,,Quadro – Art” Łódź 2014,  Stypendium Kulturalnego  Prezydenta Miasta Gdańska 2014 , wyróżnienia honorowego Jury 25 Festiwalu Malarstwa Współczesnego Szczecin 2016.

Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Sztuki w Legnicy, Galeria Sandhofer w Salzburgu (Austria), w zbiorach prywatnych w Niemczech i USA. Autorka licznych publikacji. Teksty dotyczące jej twórczości (recenzje) napisali między innymi: prof. Maria Targońska, prof. Maciej Świeszewski, prof. Jacek Strzelecki, dr hab. Grzegorz Radecki, dr Andrzej Saj, dr Dorota Grubba – Thiede, dr Krzysztof Jurecki, Jolanta Ciesielska, Jarosław Denisiuk, Jerzy Kamrowski, Małgorzata Dorna (Wendrychowska).

• © 2019 PJATK - Wydział Informatyki i Wydział Sztuki Nowych Mediów :: ul. Brzegi 55, tel. 0-58 683 59 75 :: współpraca: bank zdjęć Pixmac.pl