WYSTAWA “Beata Cedrzyńska / ciało i sacrum / retrospektywa” / GALERIA EL | PJATK w Gdańsku

WYSTAWA “Beata Cedrzyńska / ciało i sacrum / retrospektywa” / GALERIA EL

11.01.2018, 14:32

Wernisaż wystawy:
“Beata Cedrzyńska / ciało i sacrum / retrospektywa”
w Centrum Sztuki Galeria EL w dniu 18.01.2018 o godz. 18.00
Elbląg, ul. Kuśnierska 6
Wystawa czynna do 20.03.2018 r.

Beata Cedrzyńska

Uzyskała dyplom na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku (promotor prof. Teresa Miszkin). Pracowała na ASP w Gdańsku w latach 2002-2012. Obecnie zatrudniona w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na stanowisku profesora nadzwyczajnego pełniącego równocześnie funkcję prodziekana Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Gdańsku. Tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne uzyskała na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów, autorka i uczestniczka około stu dwudziestu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Dla Beaty Cedrzyńskiej jednym z podstawowych sensów sztuki jest przyoblekanie w materię tego, co niematerialne.
Sztuka zawsze stanowiła – według niej – alternatywę dla otaczającej rzeczywistości i podobnie jak religia, jest próbą projekcji tego, czego sens jest nieuchwytny i czego tak naprawdę nigdy do końca poznać się nie da, a co stanowi kwintesencję i sedno człowieczeństwa.
Prace artystki stanowią próbę ustosunkowania się do metafizycznych dylematów jednostki, formalnie przechodząc od obrazowania wynikającego z obserwacji natury do przekazywania stanu wewnętrznego bohatera, zmierzają w kierunku wypowiedzi o wartościach ogólnych.

Wartościach zawsze skupionych na człowieku, w ujęciu jednostkowym. Pokazującym go wyizolowanego, zawieszonego w nieokreślonym i zastygłym czasie, pokazanego bez znamion odnoszących się do współczesności, wyobrażonego w otoczeniu na wpół logicznym, a na wpół symbolicznym, które wchodzi z nim w różne relacje. Wyobcowanego, osadzonego pomiędzy światem realnym i nierealnym, pozostającego zawsze sam ze sobą w nieznanej i nierzeczywistej przestrzeni, w której nie obowiązuje prawo ciążenia i które wymyka się logice fizycznej. Zatrzymanego w jakimś w zastygłym geście, ruchu zmierzającym w nieokreślonym kierunku, w poczuciu odosobnienia, zagubienia i wobec dręczących go dylematów.

Malarstwo formalnie łączy wierny, czasami wręcz fotograficzny wizerunek, z odrealnionym, przeskalowanym i poddanym deformacji ujęciem motywu ( najczęściej portretu). Artystyczne poszukiwania obejmują malarstwo sztalugowe, rysunek, jaki i prace powstałe przy użyciu technik fotograficznych i graficznych.

Wystawa w Galerii El ma charakter retrospektywny i obejmuje wyselekcjonowane działania z różnych okresów twórczości, począwszy od 1999 roku do dnia dzisiejszego.

www.galeria-el.pl
www.facebook.com/GaleriaEL

B. Cedrzyńska_plakat_lada_jpg

• © 2018 PJATK - Wydział Informatyki i Wydział Sztuki Nowych Mediów :: ul. Brzegi 55, tel. 0-58 683 59 75 :: współpraca: bank zdjęć Pixmac.pl