Wystawa BEATY CEDRZYŃSKIEJ / OSOBNOŚĆ | Galeria ZPAP KIERAT 1 w Szczecinie | 02.06.2017 | PJATK w Gdańsku

25.05.2017, 2:07

zd1

Wernisaż wystawy BEATY CEDRZYŃSKIEJ / OSOBNOŚĆ

GALERIA ZPAP “KIERAT 1″ W SZCZECINIE

02.06.2017 (piątek), godz.18.00
ekspozycję można obejrzeć do 30 06.2017
Wystawa prezentuje obrazy i rysunki powstałe w ostatnim okresie działalności artystycznej (2015 – 2017), ukazujące człowieka w charakterystyczny, metaforyczny sposób malarskiego ujęcia.Stanowią próbę ustosunkowania się do metafizycznych dylematów jednostki.Prace będące efektem poszukiwań artystycznych, które przechodząc od obrazowania wynikającego z obserwacji natury do przekazywania stanów wewnętrznych bohatera, zmierzają w kierunku wypowiedzi o wartościach ogólnych.
Wartościach zawsze skupionych na człowieku, w ujęciu jednostkowym. Pokazującym go wyizolowanego niczym autsajdera zawieszonego w nieokreślonym i zastygłym czasie, pokazanego bez znamion odnoszących się do współczesności, wyobrażonego w otoczeniu na wpół logicznym, a na wpół symbolicznym, które wchodzi z nim w różne relacje. Wyobcowanego, osadzonego pomiędzy światem realnym i nierealnym, pozostającego zawsze sam ze sobą w nieznanej i nierzeczywistej przestrzeni, w której nie obowiązuje prawo ciążenia i które wymyka się logice fizycznej. Zatrzymanego w jakimś zastygłym geście, ruchu zmierzającym w nieokreślonym kierunku, w poczuciu odosobnienia, zagubienia oraz dręczących go dylematów. Za pomocą wielokrotnie przetworzonego i zmodyfikowanego portretu – bohater obrazów ukazany jest w sposób emocjonalny, w którym autorka poszukuje wewnętrznego obrazu człowieka.
Malarstwo formalnie łączy wierny, czasami wręcz fotograficzny wizerunek z odrealnionym, przeskalowanym i poddanym deformacji ujęciem motywu.

Beata Cedrzyńska jest laureatką XXV Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, w 2016 r.- HONOROWEGO WYRÓZNIENIA JURY, którego organizatorem jest Okręg ZPAP w Szczecinie

Dyplom uzyskała na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku (promotor prof. Teresa Miszkin). Pracowała na ASP w Gdańsku w latach 2002-2012. Obecnie zatrudniona w Polsko – Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na stanowisku profesora nadzwyczajnego prowadzącego pracownię Rysunku i Malarstwa pełniącego równocześnie funkcję prodziekana Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Gdańsku.
W 2016 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów, autorka i uczestniczka około stu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Kierat 1. Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków
u. Koński Kierat 14
70-563 Szczecin
zpap.szczecin.plhttp://www.zpap.szczecin.pl/wystawy/beata_cedrzynska_osobnosc_malarstwo.htm