Wystawa “Cyrkiel i Węgielnica”. Masianis Domaracka Mościbrodzki Sopot, 25.10.2014 19:00 | PJATK w Gdańsku

17.10.2014, 6:49

masoneria

motto:

“W Wężach splecionych, w strąconej Koronie, prastary Kamień odnajdziesz”

Szanowni Państwo,

zapraszamy na prapremierę wystawy Cyrkiel i Węgielnica, poświęconej symbolice masońskiej (wolnomularskiej).

Swoje najnowsze prace przedstawią Linas Domarackas, Andrzej Masianis i Wojciech Mościbrodzki. Trzech różnych twórców, trzy różne techniki i trzy różne interpretacje tajemniczego świata symboli stosowanych przez masonów – członków jednego z najbardziej intrygujących stowarzyszeń w historii Ludzkości.

Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja unikalnych zbiorów historycznych: elementów wyposażenia loży masońskiej, insygniów oficerskich, dokumentów lóż, odznak i autentycznych fartuszków różnych stopni wolnomularskich.

Elementem spinającym obie części – artystyczną i historyczną będzie prelekcja i dyskusja na temat symboliki masońskiej oraz historii wolnomularstwa w Polsce.

Wykład i panel dyskusyjny poprowadzi wiceprezes Instytutu Sztuki Królewskiej w Polsce, Tomasz Szmagier.

Uwaga: w związku z krótkim czasem, na jaki udało się wypożyczyć niezwykłe utensylia wolnomularskie, wystawa będzie dostępna tylko przez jeden dzień (25.10.2014)!

“Cyrklem i węgielnicą” – wystawa grafik i przedmiotów muzealnych z lóż masońskich
Sopot, Zatoka Sztuki – sobota, 25.10.2014
wernisaż i prelekcja o historii wolnomularstwa – godz. 19:00