Wystawa i wernisaż Ars Regia, czyli symbole wolnomularskie9 marca 2013, 18:00 | PJATK w Gdańsku

Wystawa i wernisaż Ars Regia, czyli symbole wolnomularskie9 marca 2013, 18:00

01.03.2013, 19:44

Szanowni Państwo,
Wydział Sztuki Nowych Mediów PJWSTK Gdańsk zaprasza na inaugurację sezonu wystawienniczego 2013. Pierwsza wystawa i wernisaż zabierze nas w niezwykle ciekawy i tajemniczy świat wolnomularzy, czyli sławnych masonów. Wystawa nosi tytuł
Ars Regia,
symbolika wolnomularska w pracach współczesnych artystów.

Wystawa Symbolika Masońska

Będziemy mieli okazje poznać prace dwóch niezwykle interesujących współczesnych grafików – Andrzeja Masianisa i Linasa Domarackasa. Różni ich technika pracy i inne rozłożenie akcentów, ale łączy fascynacja niezwykle bogatym, ale i hermetycznym światem symboliki wolnomularskiej. Dzięki ich grafikom poznamy wieloznaczne, wielopoziomowe alegorie, za pomocą których porozumiewało się tajemne Bractwo, aby chronić swoje sprawy za dyskretnym woalem tajemnicy.
Warto podkreślić, że przed wernisażem będzie możliwość wysłuchania słowa wstępnego, który wygłosi Gość Specjalny – prezes Instytutu Sztuki Królewskiej w Polsce (instytucja ta zajmuje się badaniem historii masonerii na ziemiach polskich). Można będzie poznać sylwetki polskich masonów (byli nimi m.in. Gabriel Narutowicz, Ignacy Paderewski, Tadeusz Kościuszko, Józef Wybicki, Janusz Korczak czy gen. Dąbrowski), posłuchać legend wolnomularskich i zapytać o znaczenie symboli oraz o ich rodowód.
Wszystkich zainteresowanych współczesną grafiką, symbolizmem i historią masonerii zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 09 marca 2013 o godzinie 18:00, w siedzibie Uczelni, przy ul. Brzegi 55.