Żywa BibliotekaPrzeczytaj Żywą Książkę Nie oceniaj po okładce! Gdańsk 15-16.09.2012 | PJATK w Gdańsku

11.09.2012, 19:15

Szanowni Państwo,

serdecznie polecamy i zapraszamy do udziału w III Gdańskiej Edycji projektu Żywa Biblioteka. To niezwykle ciekawy projekt, w którym możemy spotkać się z innymi ludźmi, poznać ich i zrozumieć.

Żyd? Gej? Cygan? Niepełnosprawny? Niedostosowany? Warto się przekonać, dlaczego etykietki i stereotypy, którymi często się posługujemy są zwykle mylące i krzywdzące.

Jak piszą sami organizatorzy:

Żywa Biblioteka jest metodą edukacji nieformalnej służącej do promocji Praw Człowieka oraz szerzenia idei uczenia się Życia razem w współczesnym społeczeństwie wykorzystaną w 45 krajach na całym Świecie.

Idea Żywej Biblioteki opiera się na założeniu, iż najlepszą formą na zrozumienie różnorodności jest bezpośrednie spotkanie się z nią dlatego skupia osoby reprezentujące grupy, które narażone są na zjawisko dyskryminacji oraz stereotypizacji. Są to przedstawiciele i przedstawicielki mniejszości narodowych, etnicznych, społecznych, seksualnych, religijnych, zawodowych oraz innych, którzy dzięki swej dostępności dają nam możliwość weryfikacji własnych poglądów dotyczących grup dyskryminowanych lub z różnych przyczyn wykluczanych ze społeczeństwa.

Osoby te stają się Żywymi Książkami, które zgodnie z regulaminem Żywej Biblioteki można wypożyczyć na określony czas w celu odbycia otwartej rozmowy.

Żywa Biblioteka odbywa się przez dwa dni 15,16 września 2012 w godzinach 12.00-20.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (CSW Łaźnia @ Jaskółcza 1, 80-001 Gdańsk, Polska).

Więcej informacji: ola@fundacjaplankton.org